Kadın, Aile, Yaşam, Hayata Dair Herşeyden Birazcık…

Rahim Ağzı Kanseri (HPV)


HPV aşısı kimlere önerilir?

Rahim Ağzı Kanseri (HPV) aşısı 11 – 12 yaşlarındaki kız çocuklarına önerilir ve 9 yaşından itibaren uygulanabilir. Ayrıca 13 ila 26 yaş aralığındaki aşılanmamış veya aşı serisini tamamlamamış kadınlara uygulanması da önerilir.

HPV Aşısı Neden Genç Yaştaki Kızlara Önerilmektedir?

İdeal olanı, bayanların aktif cinsel yaşama başlamadan aşılanmalarıdır. Bunun sebebi; aşının, aşıyla korunabilen dört HPV tipinden hiçbirini taşımayan bayanlarda çok daha etkili olmasıdır. Bu dört HPV tipinden hiçbirinden enfekte olmamış bayanlar, aşının sağlayacağı tüm korumadan faydalanırlar.

Aktif Cinsel Hayatı Olan Bayanlar Aşıdan Faydalanabilirler mi?

Aktif cinsel hayatı olan bayanlar da bu aşıdan faydalanabilirler. Ancak aşıyla korunabilen bir veya birden fazla HPV tip/tipleriyle enfekte olmaları ihtimalinden dolayı aşı istenen etkiyi göstermeyebilir. Çok az sayıda bayan HPV ‘nin dört tipini aynı anda taşımaktadır. Bu sebeple bayanlar enfekte olmadıkları diğer tiplere karşı hala aşılanabilirler. Günümüzde halen bir bayanın HPV tiplerini taşıyıp taşımadıklarını gösteren testler mevcut değildir.

Neden HPV Aşısı Sadece 9 ila 26 Yaş Bayanlarına Önerilmektedir?

Aşı yüksek oranda 9 ila 26 yaş aralığındaki bayanlarda test edildi. Ancak aşı güvenilirliği ve yeterliliği ile ilgili araştırmalara 26 yaş üzeri bayanlarda yeni başlanmıştır. FDA; ancak araştırmalar bu bayanlar için de aşının güvenilir ve etkili olduğunu ortaya koyduğunda lisans çalışmalarına başlayacaktır.

Hamile Kadınlar da Aşılanabilir mi?

Bu aşı hamile kadınlara tavsiye edilmez. Aşının, hamile kadınlar ve doğmamış bebekleriüzerindeki güvenilirliğine ilişkin sınırlı sayıda araştırma yapılmıştır. şimdiye kadar yapılmış olan araştırmalar, aşının hamilelik boyunca kadında veya çocukta herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığını işaret etse de daha fazla araştırmaya gereksinim duyulmaktadır. Şimdilik aşılama için kadınların hamilelik dönemini tamamlaması beklenmelidir. Eğer bir kadın aşılama serisine başladıktan sonra hamile olduğunu öğrenirse, üç dozluk seriyi tamamlamadan önce hamileliğin bitimini beklemelidir.

HPV Aşısının Etkinliği

Çalışmalar aşının; vulva, vajina ve serviksin prekanseröz lezyonları ve genital siğiller dahil, aşı içerisinde bulunan HPV tiplerinin sebep olduğu hastalıklarda %100’lere varan koruma sağladığını ortaya koymuştur. Aşı çalışmaları özellikle, aşı içeriğindeki HPV tipleri ile enfekte olmamış bayanlar üzerinde yapılmıştır. Aşı, aşının koruduğu HPV tiplerinden biri veya hepsinden etkilenmiş olan kadınlarüzerinde daha az etkili olmuştur. Aşının mevcut HPV enfeksiyonları, genital siğiller, kanser ve kanser öncesi süreçte, tedavi
özelliği yoktur.

Aşı Ne Kadar Süre Etkilidir? Rapel Doz Gerekir mi?

Aşının koruyuculuk (bağışıklık) süresi, aşı ilk uygulanmaya başlandığında genellikle bilinmez. fiu ana kadar çalışmalarda beş yıldır takip edilen kadınlar halen korunmaktadır. Korumanın devam ettiği süre ve sonraki yıllarda rapel doz gerekip gerekmediği ile ilgiliçalışmalar devam etmektedir.

Aşı Neye Karşı Koruyucu Değildir?

Aşı tüm HPV türlerini içermediğinden, tüm rahim ağzı kanseri ve genital siğillere karşı korumaz. Rahim ağzı kanserinin ortalama %30 aşı tarafından korunmayacaktır, bu sebeple kadınların rutin pap testiyle, rahim ağzı taramalarına devam etmeleri önem taşımaktadır. Ayrıca aşı %10 oranındaki genital siğillere ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bu sebeple aktif cinsel hayatı olan bireylerin HPV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları önemlidir.

Üç Dozluk Seriyi Tamamlamamış Olsalar da, Bayanlar HPV ve Buna Bağlı Hastalıklardan Korunur mu?
Tek dozla veya iki dozla aşılanan bayanlarda ne derece koruma sağladığı bilinmemektedir. Bu sebeple üç dozun tamamlanması esastır.

HPV Aşısının Güvenilirliği

FDA; HPV aşısının güvenilir ve etkili olduğunu lisanslamıştır. Bu aşı 9 ila 26 yaş aralığındaki 11.000 bayan üzerinde denenmiştir. Bu çalışmalarda ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. En sık rastlanan yan etki kırgınlıktır.CDC, FDA ile birlikte aşı genel kullanıma geçtikten sonra da aşının güvenilirliğini takip etmeye devam edecektir.

Bu Aşı Timerosal veya Civa İçeriyor mu?

Hayır. HPV aşısının içeriğinde Timerosal veya civa yoktur. HPV virüsünün dış zarından alınan proteinleri içerir. Bu aşının içeriğinde infeksiyona yol açacak bir unsur yoktur.

Aşılanan Bayanlar Başka Neleri Bilmelidirler?

HPV aşısı 6 aylık zaman zarfında 3 dozluk bir seri ile uygulanır. İkinci ve üçüncü dozlar sırasıyla birinci dozdan sonraki 2. ve 6. aylarda uygulanmalıdır.

Aşılanan Bayanların Yinede Rahim Ağzı Kanseri Taraması Yaptırmaları Gerekir mi?

Evet. Kadınlar üç sebeple rahim ağzı kanseri taraması yaptırmalıdır. Birincisi; aşı, rahim ağzı kanserine sebep olan tüm HPV tiplerine karşı korumaz, dolayısıylaaşılanmış bayanlar hala bazı kanserler açısından risk altındadır. İkincisi; bazı kadınlar dozları tamamlamamış veya zamanında yaptırmamış olabilirler, bu sebeple aşıdan istenen koruma sağlanmaz.

Üçüncüsü; eğer önceden aşı içeriğindeki HPV türünden birinden enfekte olunmuşsa aşıdan istenen düzeyde korunma sağlanmaz.

Bayanlara Aşılanmadan Önce Test Yapılmalı mıdır?

Hayır. Bayanların aşılanmaları gerekip gerekmediğini anlamak için test yaptırmaları gerekmez. Bir HPV veya Pap testi bayanın HPV ‘si olup olmadığını söylese de, spesifik olarak hangi HPV’nin sebep olduğunu söyleyemez. Bir HPV tipi taşıyıcısı bayanlar bile, taşıyıcı olmadıkları diğer HPV tiplerine karşı aşılanabilirler.

Genital HPV ve Rahim Ağzı Kanseri ile İlgili Temel Bilgiler

Genital HPV, genital temasla , çoğunlukla vajinal ve anal seks yoluyla bulaşan, yaygın bir virüstür.Yaklaşık 40 tip HPV kadın ve erkeklerin genital bölgelerine bulaşabilir. Çoğu HPV tipleri herhangi bir semptom göstermeksizin kendiliğinden iyileşirken, bazı tipler kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır. Bu tipler aynı zamanda anüs kanseri, vajina kanseri ve vulva (vajinanın açıldığı yerdeki alanın etrafı) kanseri de dahil olmaküzere daha seyrek görülen genital kanserlere de sebep olur. Diğer tip HPV ‘ler Genital siğil adı verilen ve erkeklerin ve kadınların genital bölgelerinde oluşan siğillere yol açarlar. HPV, Serviks Kanserine Nasıl Sebep Olur?
Bazı HPV tipleri kadınların rahim servikslerine bulaşarak hücrelerin değişmesine sebep olur. Çoğu zaman HPV kendiliğinden yok olur ve yok olduğunda hücre eski haline geri döner. Ancak bazen HPV yok olmaz. Bunun yerine yerleşir ve kadının serviksinde bulunan hücreleri değiştirmeye devam eder. Bu hücre değişimleri (veya lezyonlar) tedavi edilmezler ise kansere dönüşebilir.

HPV Ne Kadar Yaygındır?

Aktif cinsel yaşantısı olan insanların en az %50 ‘si hayatlarının bir döneminde HPV taşırlar. ABD ‘de her yıl yaklaşık 6.2 milyon insana HPV bulaşmaktadır. HPV en çok ergenlikçağının sonuna doğru ve yirmili yaşların başında görülür. Başka bir insanla genital temas halinde olan herkese HPV bulaşabilir. Hem erkekler hem de kadınlar bu virüsü kapıp başkalarına farkında bile olmadan bulaştırabilir.

Genital Siğiller Ne Kadar Yaygın?

ABD ‘de aktif cinsel hayatı olan bireylerin %1 ‘inde (yaklaşık 1 milyon kişi) gözle görülebilen genital siğiller oluşur.

HPV ve Sebep Olduğu Hastalıklar Tedavi Edilebilir mi?

HPV ‘nin tedavisi yoktur. Ancak genital siğiller, servikal hücre değişimleriyada serviks, vulva, vajina ve anus kanserleri gibi HPV ‘nin neden olduğu sağlık sorunlarına yönelik tedaviler mevcuttur.

Servikal Kanseri Önlemenin Başka Yolları da Var mı?

Düzenli olarak pap testinin yapılması ve takip edilmesi hepsini olmasa da çoğu servikal kanser vakalarını önlemektedir. Pap testi, serviksteki hücre değişimlerini, kansere dönüşmeden önce tespit edebilir. Pap testi ayrıca hepsini olmasa da pek çok servikal kanseri ilk safhalarında henüz tedavi edilebilecekken tespit edebilir. ABD ‘deki servikal kanserli kadınların çoğu ya hiç pap testi olmamış yada son 5 yılda pap testi yaptırmamış olanlardır.

Servikal Kanserin bir bölümünde pap testiyle birlikte uygulanabilecek bir HPV DNA testi de mevcuttur. Bu test 30 yaş üstü kadınlarda ve pap test sonucu kritik çıkan kadınlarda uygulanır. Bu test servikste HPV olup olmadığını söyleyebildiği gibi, hangi tip HPV olduğunu da belirler.

Aşı Danışma Merkezi

One response

  1. Güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler

    12/08/2010, 12:30

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s