Kadın, Aile, Yaşam, Hayata Dair Herşeyden Birazcık…

Ensest Tecavüz


SAYIN PERİHAN YILLI HANIMEFENDİYE TEŞEKKÜR EDEREK YAZISINI PAYLAŞIYORUM.. bU KONU TOPLUMLARDA KRONİKLEŞMİŞ YARADIR PERİHAN HANIMIN DA DEDİĞİ GİBİ.. DUYARLILIĞINDAN VE BİLGİLENDİRMELERİNDEN DOLAYI KENDİSİNE MİNNETTARLIĞIMI İLETİYORUM.. DİLERİM TOPLUMSAL SORUN OLAN BU KONUDA DA KADINLARIMIZ, ÇOCUKLARIMIZ ADINA OLUMLU KARARLAR ALINIR..

merhabalar,
yazımı paylaşıyorum… hassas ve ivedilikle çözüm bekleyen çok önemli bir konu diyorum ..toplumda bu insanlarımız adına kadınlarımız diyemiyorum bu toplumsal kabuk bağlamış kronikleşmiş yaranın lokal değil radikal çözümlerle gün ışığına çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum..demek aslında ayıp geliyor ..çözüm adına her ne yapılacaksa hepimize görev düşüyor diyorum “anne olarak eğitimci olarak çocuk yetiştirmede etken olan her birey bu konuda söz sahibidirl” saygı ve sevgilerimle..

ensest tecavüz…
ENSEST TECAVÜZ
04 Nisan 2011, 22:00:14:

Eğitim Uzm. Perihan YILLI

SANIK …

Ayağa Kalk
Cinsiyeti: Kadın
Yaşı :0+”
Suçu :kadın olmak
Suçu :insan neslinin devamını sağlamak, doğurgan olmak
Gizli şahitleri : tanımadığı amcalar adamlar , tanıdığı komşusu öğretmeni kan bağı olan babası ağabeyi erkek kardeşi amcası dayısı …
Adına ensest ilişki denilir.. Bol bol üzerine masa başı çözümlerle bal kaymak sürülererek tetikleyici unsurlarla konusu pekiştirilir..
Adamı da bir düşünce alır : tek ben değilmişim , kendini bir sınıflandırmaya oturtur,haklı paydalar çıkartır içi rahatlar bir de üstüne ben zaten hastaymışım der …Kimliğini oturtur yaptıkları legalmişçesine..
Gün geçmiyor ki bir taciz olayı yaşanmasın..yaş hiç önemli değildir yeter ki egosunu tatmin etsin .Kimi zaman bir bebek bazen de yaşlı bir kadın..bazen de kendi cinsinden bir zavallıdır seçtiği kurban çoğunlukla da vahşice cinayetlerle sonuçlanan insanlık dışı saldırılar.
Bunlar gerek haber gerek kulaktan duyduklarımız ..
Peki ya duyurulamayanlar?..ulaşılamayanlar?..
Iceberg gibidir, taciz ve ensest vakaları..Toplum baskısı vardır ,gelecek endişesi vardır ,yüzü kızaran “sanık kadın”ın ..paylaşamaz paylaşsa inanılmayacaktır, inanılmamanın verdiği baskıyı da gene o yaşayacaktır.
………………
Şahsın 5 kızı vardır.Her kızını 3-4 yaşından itibaren istismara başlıyor,çocukları 9-10 yaşlarına geldiğinde cinsellik anlamında bilgi sahibi olmaya başladığı noktada bir diğerine başlıyor. Bu şekilde 5 evladına da aynı anda tacizlerde bulunmuş oluyor.
Dijital yaşama geçilmesi de vakaların artış oranlarını tavan yaptırmaktadır. Örnek bir vaka ; ağabey evde internetten porno izlemektedir o dünyanın içinde kendini kaybetmenin verdiği bilinç kaybına uğrar erkek kardeşine tecavüz eder kardeş hastaneye kaldırılınca olay açığa çıkar. Sayısız çarpıcı örneklemeler mevcut..
Spekülatif yorumlara açık bir konu, ensest ve cinsel saldırganlık, temeline inilirse psikodinamikleri oldukça karmaşıklık gösterir.
Ensest ya da tecavüz ve taciz vakalarında kişinin eğilimleri ile sosyoekonomik veya sosyokültürel özellikler etken olmayıp bu kişilerin doğru ya da yanlışı ayırt edebildiklerini alkolik olmadıklarını davranış eğilimlerinde tümüyle kişilik özelliğin etken olduğunu görüyorsunuz.
Özellikle ensesti tetikleyen en önemli faktör akraba evlilikleri ile 10-15 çocuklu ailelerin ebeveynleriyle aynı odada yatmaları ..Ya da adamın 5-6 eşi vardır bırakın çocuklarının isimlerini saymayı , çocuklarının sayısını dahi tam söyleyemez…Bu tür itilmiş aile çocuklarında sağlıklı bir ruhsal gelişim beklenemez..
Bir kısım uzmanlara göre de kökeninde anne sevgisi yoksunluğu yatmaktadır anne var ama sevgisi yok….ya da kuşaktan kuşağa aktarılan sevgi eksiklikleri denmiş…denmiş..
Bu bir önerme ise binlerce anne babasını kaybetmiş insan var bunlar cinsel sapmaları olanlar mıdır? ya da aday vakalar mıdır?…
Yatılı okullarımızda da derin bir sessizlik hakim. iyileştirmeler mi var? Yoksa bastırılmalar mı?….
Mesleki yaşamımdan bir vakayı paylaşmak istiyorum

Bir ilköğretim okulu öğretmeni küçük çocuklara önlenemez bir cinsel istek duyduğunu okul müdürü ile paylaşır kendisinden yardım talep eder İstanbul’un önemli bir sağlık kuruluşunda tedavi görür ..
Sonuç :Tedavi olumlu yanıt vermez ve bu insan hala mesleğini yapmaktadır..

Bu unsurda failler ortadadır..bu insanın çalışma alanı 6-14 yaş arası çocukların olduğu eğitim alanı aileler gözleri kapalı yavrularını emanet ediyorlar…Hekimler bu insana ya da benzerlerine mesleğini yapamaz raporunu neden vermezler?..Hala neyin kimin psikolojisinden söz ediliyor?
Her zaman söylerim özellikle tıp doktorluğu ve eğitim kadroları insanla doğrudan ilişkili mesleklerdir ..bir dizi testten geçirilmeden insanlar bu mesleklere alınmamalı..
Aslında her kes anne baba dahi olmamalı derim..çünkü her şeyin temelinde bu yatmıyor mu? Sağlıksız insanlar akabinde sağlıksız toplumlar nesiller..

Denografik etütler gösteriyor ki ensest taciz ve tecavüz vakalara belli bölge ve belli kentlerde çok yoğun şekilde rastanıyor 12-15 yaş intihar ve evden kaçma olayları yeterince açıklayıcı olmuyor mu?

Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Kürt Kadın Kongresi’nde kadınların yaşadığı cinsel istismarlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapılmış.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da her 4 evden birinde vakaya rastlanıyor olması

Kangren olmuş bu sorunlar yapılan test ve araştırmalarla ya da tespit edilmiş suçluya 1-2 tıbbi ilaç verilerek içsellikleri ile yüzleştirmek tekrar toplumun içine salıverilmek yöntemsel olarak etik olarak geçerli objektif tedavi olamaz..

ÇÖZÜM: Bu hastalıklı vakaları , oluşturduğunuz belli bir kampa alacaksınız
Yaşam boyu sosyal yaşamdan tecrit edeceksiniz..
Bir yandan da terapilerinizi uygulayacaksınız ..
ama
sosyal yaşam içine asla almayacaksınız…

Yoksa 1-2 terapi yap 1-2 ilaç ver ve gönder toplumun içine ..yok böyle bir şey..

Ya da hadım etme? enteresan bir sav beyin yapısı mı değişti? ..Farklı nesnelerle bunu uygulayacaktır;elle sarkıntılık taciz değil midir?
“Anomi” denilen,merkezi değer sistemimizin daha da zayıflaması kuralsızlıklar ya da toplumun temel değerlerinde süre gelen bu belirsizlikler toplumda özellikle suça sapma cinayetler ve intihar vakaları normal düzeyin üstüne çıkmış tehlikeli boyutlara varmıştır.
Radikal iyileştirici çözümler üretilmezse masa başı konuşmalarda da sadece psişik sosyolojik boyutları ile gündem oluşturmalar sadece tetikleyici destekleyici tavırlar olacaktır..çözüm üretme değildir şu yuvarlak masalarda ki konuşmalar ..

Sahaya inin..salt akademik çalışma değildir bu vahşetler ..
Düzenli ekipmanlarınızı oluşturun tespit edileni bu kampa alın

Aksi mi?! varacağımız noktaları düşünmek dahi dehşet verici…

DİPNOT.

12-15 Yıl tutuklu kalmasına karar verilir..hafifletici vs. nedenler
ve ardından af ..
Potansiyel – Aktif suçlular toplumdan tecrit edilmesi gerekirken avlarının peşine gönderilir

SORUYORUM : cezaevinde ne değişti ?…

TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen teklif:

“oniki yaşını doldurmamış çocuklara yönelik suçlarda cezanın 1 kat artırılması” istemini içeren önerge kabul edildi. Milletvekillerinin, bu maddede de bir öncekinde metinden çıkarılan fıkranın aynısının yer aldığını anımsatması üzerine Asan, “Bu çocuklarla ilgili bunu da mı çıkaracaksınız” diye konuştu. Bazı milletvekilleri, bu madde çocuklarla ilgili olduğu için fıkranın kalmasını istedi. Bunun üzerine, söz konusu fıkra metinden çıkarılmayarak, mağdurun suç nedeniyle eğitimini, işini, ailesini, oturduğu yeri ve işyerini değiştirmesi durumunda ceza artırımını 1 katından yarısına düşüren önerge kabul edildi. Maddede yer alan ceza üst sınırı da 12 yıldan 15 yıla çıkarıldı. Madde, değişikliklerin ardından yapılan oylamada kabul edildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s